Všechno je to o hlavě

„Všechno je to o hlavě“. Už jste to taky slyšeli? Nebo vám to někdo řekl?

Je to pravda. Všechno je to o hlavě a o ničem jiném. Když se zamyslíme (a někdy to chce naše rozlítané myšlenky pořádně zkrotit), veškeré rozhodnutí je na nás. Nikdo nás nemůže k ničemu donutit, pokud sami nechceme. Vždy máme možnost volby, i volbu mezi pokračovat nebo se vzdát, poslechnout své srdce nebo dát na názory druhých… A týká se to z 90% všeho.

Pak přichází test naší vůle… Jak ji máme silnou, jestli ten svůj cíl nebo přesvědčení myslíme doopravdy a co pro něj jsme ochotni udělat nebo obětovat…

Dám pár příkladů z fitnesáckého života:

  • Jdu do obchodu. Koupím si nutelu (čokošku, brambůrky, hranolky, pizzu…)? Když si uvědomím svůj cíl vysekat buchty na léto (rozumějte krásně ploché bříško, případně zřetelné nejen břišní svaly ;-)), nic z toho si nekoupím a místo toho vezmu raději natural oříšky nebo proteinovou tyčku (kvalitní flákotu nebo sýr :-)). To je správné rozhodnutí a já se přiblížím svému cíli. Nebo si nutelu (čokošku, brambůrky, hranolky, pizzu…) koupím, a o to později nebo vůbec se ke svému cíli nedostanu. Také moje rozhodnutí a moje volba :-).
  • Půjdu cvičit? Zase se zamyslím, uvědomím si, že jsem byla před dvěma dny, špatně jsem spala a ze cvičení bych neměla takový požitek. Takže nejdu (ale kupodivu mám chuť a energii vygruntovat byt, nakoupit a upéct sušenky, takže taky dobrý :-)). Nebo druhá varianta, uvědomím si, že jsem necvičila tři dny a moje tělo si už o trénink říká (díky za moji závislost, za ta léta je pěkně zakořeněná :-)). Pak v ideálním případě jdu cvičit hned ráno a nešetřím se při kardiu (střídám svižnou chůzi se sprintem) ani s činkami :-), mrkněte na 3 PODMÍNKY EFEKTIVNÍHO HUBNUTÍ I PO „40“. Správné jsou obě rozhodnutí, protože vedou k mému cíli být fit a spokojená :-))).
  • Rozhodování během tréninku (jakákoliv fyzická aktivita). Nejsem rozený 100% sportovec s bezvadnou disciplínou, hlava se zase ozývá: to už stačí, nemáš zapotřebí se tak dřít, už ti docházejí baterky, máš hlad… :-)). Opět vnitřní dialog (kamarádi fitnesáci se mnou zažili :-)). Nejčastěji hlavu ignoruju, napiju se BCAA a jedu dál. Někdy ale zhodnotím, že ten hlad už je fakt velký, díky tomu nemám energii a běžím se najíst :-))) .
  • Komunikace s lidmi… Kapitola sama o sobě. Každý máme vlastní zajeté myšlenkové vzorce a některé nám opravdu neslouží. Já se rozhodla a učím se stále… Umím se víc zklidnit, dávám si čas na odpověď, v některých případech, když to nemá smysl prostě nereaguju vůbec. Hodně jsem omezila hodnocení, jsme prostě každý jiný a s někým si sedíme víc a s někým méně (klienty mám ale z 80% perfektní viz. REFERENCE :-)).

Jedna velmi důležitá věc: Například vysekat buchty na břiše je mé přání (sen) nebo cíl? Je v tom veliký rozdíl!!! Přání nebo sen máme v hlavě, občas vyskočí, občas na něj zapomeneme nebo s láskou vzpomínáme… Ale cíl? Když si určíme CÍL, jdeme si za ním, pro jeho uskutečnění  stanovíme termín a naplánujeme konkrétní postup jak jej dosáhnout. Například první krok může být výběr osobního trenéra, čtěte >>zde<<.

Zkrátka – je dobré uvědomit si svůj cíl, mít jej na mysli (tzv. fokus), naplánovat realizaci a podnikat denně klidně i malinké kroky k jeho uskutečnění a podle něj se rozhodovat. Pak krásně vidíme, co naše rozhodnutí způsobilo: přiblížení se cíli či nikoliv.

Že se to jednoduše řekne píše? Každý jsme jiný, jinak přemýšlíme, máme jiné zkušenosti, jiné tempo a vůli… A opravdu nikdo není dokonalý a všichni chybujeme, je to přirozené. Buďme sami na sebe laskaví a trpěliví. Z chyb, které jsou naší zkušeností se poučme a pokračuje se dál :-).

JAKÝ JE VÁŠ CÍL? ZEPTEJTE SE SAMI SEBE: „TO CO PRÁVĚ DĚLÁM, VEDE K JEHO DOSAŽENÍ?“

POKUD SI NEJSTE JISTÍ V TOM, CO PRO SVŮJ CÍL V OBLASTI ZDRAVÉHO ŽIVOTNÍHO STYLU DĚLÁTE, S DŮVĚROU SE OBRAŤTE NA MĚ, RÁDA VÁM POMOHU, KONTAKT ZDE.

Zuzka Kotasová
Miluji fitness a vše okolo něj a jako certifikovaná fitness instruktorka a poradkyně pro výživu komplexně vedu své klienty k vysněné postavě a zdravému životnímu stylu. Můj příběh si můžete přečíst zde>>
Komentáře