Sychravá období roku bývají spojena s různými zdravotními potížemi jako chřipka nebo nachlazení, vidím to často na svých klientech nebo členech jejich rodiny (ťukám na dřevo, ale s dětmi se už dlouho držíme zdraví 👍👍❤️).
A známe to všichni – rýma, kašel, únava a bolest hlavy patří mezi nejčastější příznaky nachlazení, když se přidá teplota nad 38°C, je tu chřipka jak vyšitá. A to nechceme že… S nachlazením se člověk se správně fungujícím imunitním systémem popere za týden, chřipka trvá trochu déle.
Protože nemoc vznikne pouze tehdy, pokud přemůže náš oslabený imunitní systém, naruší naši mikrobiální rovnováhu, zjednodušeně když se v našich tělech rychle přemnoží. Pro vznik infekčního onemocnění je proto potřebný nejenom pachatel (nemoc, vir, bacil…), ale i vhodné prostředí – náš oslabený organismus.
Všem nám je jasné, že kvalita ovoce a zeleniny v obchodech není nijak valná, často bez chuti, o vitamínech nemluvě. Dám vám pár tipů, jak si svůj jídelníček o vitamíny „vytunit“ 🙂.
Nakličování výrazně zvyšuje v semínkách podíl vitamínů, minerálů, bílkovin a enzymů. Podle druhu klíčků se samozřejmě liší i konkrétní složení vitamínů a minerálů, ale jsou to hlavně vitamíny skupiny B a C, minerály – například vápník, hořčík, železo a fosfor, množství chlorofilu, který regeneruje a detoxikuje a v neposlední řadě aminokyseliny, které podporují imunitní systém a metabolizmus. Prostě klíčky jsou zdrojem vitamínů té největší kvality!
JAK TO DĚLÁM JÁ
Naklíčené mungo fazolky
Do zavařovací sklenice nasypu mungo fazolky, zaliji 3 násobným množstvím vody a nechám cca 24 hodin máčet (bobtnat). Následně vodu sliji, fazolky propláchnu a nechám ve sklenici stát. Během dne cca 3-4x proplachuji tekoucí vodou, já cedím na čajovém sítku 🙂. Za 1-2 dny se objeví malé klíčky, které můžeme jíst buď samostatně, nebo v salátu či v polévce nebo na chléb. Rozhodně nevařit, přišli bychom o většinu cenných látek. (děti zelené šlupečky moc nemusí, tak je prostě vyberu).
Naklíčená řeřicha
(to miluje moje dcerka 🙂) Semínka nasypu v tenké vrstvě na navlhčenou vatu, která musí být stále vlhká. Brzy se objeví klíčky, pak lístečky, které stříháme a sypeme do salátů, polévky či na chléb.
SEMÍNKA POUŽÍVEJTE V BIO KVALITĚ, VYPLATÍ SE TO 🙂.
Kysané zelí, kimči, kvašená zelenina – tzv. pickles, obsahují bakterie mléčného kvašení, které jsou velmi prospěšné pro správné fungování střev, v nichž se imunita tvoří. Možná to chce trochu zvyk, ale nebála bych se kysanou zeleninu jíst denně.
JAK TO DĚLÁM JÁ
Zatím si kvalitní kysané zelí kupuji a jsem vděčná, když dostanu domácí. Lokální kvašenou zeleninu – pickles jsem objevila v prodejně zdravé výživy, takže i to si kupuji, ale mám v plánu se do kvašení pustit sama, dám vědět 🙂.
Denně užívejte kvalitní multivitaminy, například Nexgen od značky Reflex, omega 3, vitamín D, hořčík, zinek – ideálně ve formě chelátové, citrátové nebo laktát, také kvalitní vitamín C.
Zázvor, kurkuma, skořice, česnek, cibule, to vše jsou rostliny, které obsahují přírodní protizánětlivé látky posilující obranyschopnost organismu. Já je nejčastěji přidávám do jídla. Matcha čaj – obsahuje velmi vysoké množství antioxidantů, které likvidují volné radikály způsobující civilizační nemoci (chutný je s citrónem nebo přimíchaný do ovocného smoothie).
Super tip: Vitamínová pomazánka s medvědím česnekem
Nasekanou hrst medvědího česneku a 3-4 lžíce mungo klíčků rozmixujte s tvarohem nebo ricottou, pro větší sílu přidejte 1-2 stroužky klasického česneku, špetka soli. Natřete na žitné nebo kváskové pečivo, můžete posypat ředkvičkami a řeřichou. Dobrou chuť 🙂 .
Obranyschopnost těla zvyšuje také otužování, saunování, pravidelný pobyt na slunci a čerstvém vzduchu, pravidelný pohyb, dostatek odpočinku a spánku. Patří sem samozřejmě i cvičení pod mým vedením ve fitku nebo online 🙂 viz. nabídka mých služeb zde <<.
Dělejte si co nejčastěji radost, dělejte co vás baví a těší, co máte rádi. Udržíte tak pozitivně naladěnou mysl, z té plynou pozitivní myšlenky a z těch pak pozitivní činy. Pozitivně naladění lidé bývají méně nemocní a když už, tak nemoci snáze překonávají.