Koktejly na hubnutí, 30ti denní výzvy, stroje, co cvičí za nás…

Občas dostanu na tyto témata dotaz, tak zde je můj názor. Sama jsem žádné přípravky na hubnutí nikdy neužívala, 30-ti denní výzvy nepodstupovala a ani to nemám v úmyslu a strojům, co cvičí za nás nevěřím.

Proč ne koktejly na hubnutí? (nemyslím protejňáky :-))

Jsem zastánce zdravého selského rozumu a ten mi říká: Klidně užívej měsíce preparáty na hubnutí, určitě zhubneš (řádně i v peněžence), ale jak dlouho to vydržíš? Celý život na koktejlech asi nebudeš. A co pak, až je přestaneš užívat? No nejspíš se vrátíš k tomu, co jsi znala, ke starým stravovacím návykům. A ty povedou kam? Pravděpodobně zpět do stavu, který byl před koktejly, ne-li k horšímu (to je právě tzv. JO-JO EFEKT).

Proto jsem k těmto koktejlům (jsou to ale i tyčinky nebo jiné preparáty na hubnutí) skeptická a doporučovat je nebudu. Často se po skončení užívání nepovede váhu udržet, člověk se nic o sestavování jídelníčku nedozví, je na tom hůř a navíc je to velmi drahé. Dávám tedy přednost a doporučuji přirozenou stravu, umět si ten koktejl na hubnutí namíchat z běžných potravin, vědět CO a KDY jíst a JAK kombinovat.

Není tedy lepší naučit se, jak si sestavit kvalitní jídelníček, podle okolností jej upravovat a tyto znalosti pak celý život využívat?

Jsem přesvědčená, že částka, kterou člověk zainvestuje do sestavení jídelníčku, čímž získá i znalosti, jak si jej sám sestavit, se mnohonásobně a dlouhodobě vrátí ve formě zlepšení zdravotního stavu, úbytku tukových zásob a centimetrů na obvodu těla, získá skvělý pocit ze sebe samotného.

A proč ne 30ti denní výzvy?

Protože tyto výzvy jsou obvykle zaměřeny na jednu svalovou partii („výzva na ploché bříško“, výzva „na krásný zadek“, výzva dřepy apod.) a ta se pak denně cvičí.  Což je špatně. Každý sval potřebuje regenerovat aspoň 2 dny, nohy, zádové a prsní svaly až 4 dny. A správné provedení cviku naučí kdo?

Konkrétně u nohou a břišních svalů, pokud je budete dřít denně, nepřidáte kardio trénink a nezměníte jídelníček, uvidíte maximálně 2 změny: nohy zmohutní a uděláte 100 zkracovaček (cvik na břišní svaly). Ale žádné zeštíhlení, kvůli kterému to člověk obvykle dělá. No a pak je zklamaný a zavrhne veškerý pohyb, což je škoda.

Co je tedy správně?

Preferuji posilování celého těla (stačí 3x týdně), ideálně pod dohledem. Rozhodně zařadit kardio (2-3x týdně), hlídat si tepovku, vhodně upravit jídelníček (3 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ PODMÍNKY EFEKTIVNÍHO HUBNUTÍ I PO „40“ STÁHNETE ZDE). Pak se výsledky jaké chcete dostaví :-).

A stroje, co cvičí za nás?

Prý stačí 20 minut 1x týdně a výsledek je stejný, jako bychom cvičili 3x týdně v posilce. Co to je?? Může to být doplněk k tréninku jako například plavání nebo jízda na kole, ale jako jediný pohyb to prostě stačit nemůže. A opět můj selský rozum říká: dostatečně se hýbej a podle toho jez neboli, když chci hubnout = příjem < výdej, když chci přibrat = příjem > výdej.

Pro představu jsem vám natočila pár mých oblíbených cviků. Jsou na posílení hlubokého stabilizačního systému (HSS / CORE), na břišní, prsní a zádové svaly, triceps. Kromě břišních svalů má každý cvik 12-15 opakování ve 3 sériích. U břišních svalů cvičím téměř do maxima :-).

Zuzka Kotasová
Miluji fitness a vše okolo něj a jako certifikovaná fitness instruktorka a poradkyně pro výživu komplexně vedu své klienty k vysněné postavě a zdravému životnímu stylu. Můj příběh si můžete přečíst zde>>
Komentáře